Sıcak Temas’tan ilk izlenimler.. Kısaca

Dün geceden beri Kürdistan Gerillaları ile inkarcı-ilhakçı Türk Devleti’nin seçkin askerleri arasında çok yoğun bir savaş cereyan ediyor. Bu savaşı dünya ajansları şöyle duyumaktadırlar:

..Kurdish guerillan killed 24 Turkish soldiers... (reuters)

Turkish soldiers, air force bombers and helicopter gunships reportedly launched an incursion into Iraq on Wednesday, hours after Kurdish rebels killed 26 soldiers and wounded 16 others in multiple attacks along the border. (AP)
File photo of a Turkish military tank in the mountains of around the southeastern city of Siirt. Kurdish rebels killed 24 Turkish soldiers and injured 18 in simultaneous attacks in southeast Turkey, a local security source said Wednesday. (AFP)
At least 24 Turkish soldiers have been killed in clashes with Kurdish rebels at several police and army posts in south-east Turkey, reports say. (BBC)..

Bunların yanında el Jazeera, Avrupa basını ve bu arada İsveç basını da Türk makamlarının verdiği bilgileri esas alarak vermektedirler.

Gerilla kaynaklarından yansıyan ilk bilgiler, 50’nin üstünde Türk Komandosu’nun veya seçkin askerinin etkisiz hale getirildiği, Türk Ordusu’nun seçkin birliklerinin çok sayıda yaralı verdiği, Türk Ordusu’nun çok sayıda silahına el konduğu yönündedir. Türk Ordusu’nun sanıldığı gibi elini kolunu salayarak “Medya Savunma Alanları”na giremediği konusunda bilgiler Kürt ve dünya basınına servis edilmiştir. En aşağısında mahalli saatle 12.30’a kadar durum böyle.

Türk Devleti’nin Başı ve Hükümeti’nin Başı tarafından sıcağı sıcağına verilen demeçler, başlayan ve “topyekun” olarak nitelenebilecek olan savaşta bu devletin yetkililerini ne kadar gafil avlandıklarını gösterir. Umarım akıl yolu galip gelir ve Türk Tarafı sebep olduğu bu yeni durumun ağır savaşın sona ermesi için adımlar atar.. Ama nerede o kafa?

Küçükken anam bana kızdığında ardıma verir ve “Tırkoo” diye bağırırdı. Bunu “behey laf anlamaz çocuk” anlamında kullanırdı. Türk yetkililerinin verdikleri demeçler, anamın o sözlerinin, yani Türkler’in laf anlamazlığının gerçekten hayret verici olduğunu gösterir. Türkler hala istila ve talan kültürünün etkisinde yaşıyorlar. “Vur, Kır, öldür.. böylece hakim ol” ziyniyeti onlarda bir genetik kod haline gelmiştir.

İşte Türk Devleti’nin Başı’nın sözleri; “Misliyle intikam”.. İşte Hükümetin Başı’nın demeci; “örgütü kanamayanlar da derslerini alacaklardır”..Ardından gelen daha önemsiz CHP ve MHP liderlerinin söyledikleri ile Türk Devlet kurumlarının bir karmaşa yaşadığı görülüyor. Türk Devleti yaşadığı bu şaşkınlığı elbette üstünden atacaktır. Bizi ilgilendiren yönü süreci dikkatle takip etmektir.

Kürtler için ise gün birlik günüdür. Tek ses, tek nefes, tek yürek, tek beyin! Ayakta kalmanın başka yolu yoktur.

Güneyli Liderler’in korunma reflekslerini anlıyorum. Fakat anlamadığım şey, er veya geç, hem Türkler ile, hem Araplar ile hesaplaşma yaşanacaktır. Bunu erteleme çabası boşunadır, durumu ağırlaştırır. Bağdat Rejimi açıkça ABD güçlerinin tümünün Irak’tan çekilmesini bekliyor. Türkler de öyle. Bu son baskın Türkler’in bu konudaki hesaplarını az da olsa bozmuş gibidir.

Bugünlük bu kadar

2011-10-19 saat; 15.00

A Sirac Kekuyon
Gorusunuz